Ноќта помеѓу 26 и 27 мај минатата година, Зоран Албиќ брутално и до смрт го претепал девојчето Луна (2,5), ќерка на неговата невенчана сопруга Весна Фируловиќ (24).

Како што пишува „Телеграф“, Албиќ е осуден на 40 години затвор во Вишиот суд во Заечар.

Тој цело време се бранел дека не го убил девојчето, туку дека само и удрил шлаканица.

За време на судењето, вештакот заклучил дека човекот не бил несвесен и дека неговиот разум не бил намален, а неговата поранешнаа девојка, Мира Б., изјавила дека тој ја претепал.

Според обвинението, кога Албиќ се вратил од градот во семејната куќа во Прагово, тој кршел плочки и фрлал работи низ куќата, пресекувајќи си го палецот од десната рака. Ова ја вознемирило малата Луна, па детето почнало да плаче. Албиќ му рекол на девојчето да престане да плаче, но Луна не можела поради страв. Според обвинението, потоа тој „двапати и удрил шлаканица“, по што ја избркал својата невенчана сопруга и останал дома сам со бебето.

Мајката на убиеното девојче, која првично тврдела дека Луна паднала од необезбедена тераса, па дури и го штитела Зоран, во октомври минатата година се согласила со Вишото јавно обвинителство во Неготин за осуда од осум години затвор. Тоа е максимална казна за кривичното дело неуспех да се пружи помош на немоќно лице, за што била обвинета. Исто така и било забрането да го напушта домот на нејзините родители и да чека заминување за да ја издржува казната.

Обдукцијата утврдила дека детето имало повреди на главата и фрактури на надлактицата.

Според обвинението, откако девојчето починало, Албиќ ја пуштил мајката во куќата. Наместо да повикаат полиција, тие разговарале еден час. Детето ноќта било изнесено, а претходно пресоблечено. Тие повикале брза помош и рекле дека детето паднало од терасата додека спиеле.

Инаку, Весна останала бремена со својот законски сопруг, кој се наоѓа во затвор.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.