Логично е дека во електричните возила се „става“ струја, а не бензин, и дека секој возач би требало да го знае тоа. Е па, еве доказ дека барем некој не го знае тој факт.

Можеби заборавила дека вози тесла модел С или пак е несвесна дека тивкиот автомобил вози на струја, една жена сепак сопрела на бензинска пумпа решена да го наполни својот електричен автомобил. Тоа што следувало е пресмешно.

Очигледно незапознаена со автомобилот, жената излегува и збунето почнува да го бара отворот за бензин. По околу 45 секунди залудна потрага, таа успева да отвори капаче и веднаш се фаќа за кредитната картичка за да плати за бензинот. Она што не го знае е дека наоѓањето на „отворот за бензин“ е полесниот дел.

Како што би направиле со секој автомобил со мотор со внатрешно согорување, таа се обидува да го стави „пиштолот“, но тој, нормално не одговара. Тесла моделот има приклучок, а не отвор за гориво. Очигледно дополнително позбунета, жената продолжува да го проучува приклучокот пред да реши дека најверојатно има друг отвор каде што се става бензинот. Таа дури го отвора багажникот, пред да се јави на телефон, најверојатно за да побара помош.

Присутните лесно можеле да остават сцената непречено да се одвива (и никој не би им замерил), но сепак еден маж решава да помогне и ѝ кажува на жената каде греши.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.