Дветгодишен Американец е обвинет за првостепено убиство на три деца и две возрасни лица во пожар кој избувнал во камп во Илиноис. Детето е обвинето и за подметнување на споменатиот пожар во кампот.

Во 2006 година во САД последен пат толку мало дете било обвинето за масовни убиства.

Голем предизвик за обвинителство се смета дека ќе биде да се докаже дека детето однапред имало план да изврши убиство, што е товар на доказ во првостепените убиства.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.