Далеку од дома, но традицијата во срцата. Македонските деца во Сиднеј скокаа во океан барајќи го светиот крст. Видеото е од заливот Ботаника. Тука ритуалот е посветен токму за децата, традиција започната пред многу години. Родителите ги носат децата, ги учат на традицијата и верата.

Фрлањето на крстот се изведува во повеќе места низ Австралија каде што има македонски цркви.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.