Сите имиња имаат некое значење, кое доаѓа од изворните варијанти на латински, старогрчки, старословенски или некој друг јазик.

Избравме десет имиња, и машки и женски, кои имаат прекрасни значења и со нив нема да погрешите, ако ги дадете на своето дете.

Адријана/Адријан – потеклото на ова име е поврзано со латинското име на преубавото Јадранско Море.

Клаудија – доаѓа од зборот „claudius“, во буквален превод значи „нежен и оштетен“, но во други варијанти значи и сјаен и цврст. Било многу често во Стар Рим.

Стела – има единствено значење, ѕвезда.

Луција – латинското значење на ова име е светлина и сјај.

Валерија – ова име означува силна, јака и здрава жена.

Оливија – во буквален превод значи маслинка, која пак е симбол на надеж.

Доминик – значењето е господар или владетел, како и господин.

Вера – доаѓа од зборот „veritas“ што значи вистина.

Емилио/Емилија – нова адаптирана верзија на латинското Емилијанус, што значи мажественост и цврстина.

Лара – ова име има прекрасно значење – заштитничка.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.