Православните верници денеска го слават Свети Никола, слава која ја одбележуваат најмногу семејства. На овој ден не се работат никакви домашни работи, не треба да се чисти, усисува, пере…

Свети Никола за животот ги подучувал луѓето, лекувал, им помагал на сиромасите.. Многумина не знаат, но Свети Никола станал заштитеник на морнарите затоа што својот имот го користел за откуп на заробениците.

Постои верување дека на тој ден никој не треба да го потсетувате на долг, ниту додатно да му ја отежнувате положбата затоа што е должник.

Треба да се носат подароци за оние кои го слават Свети Никола. Меѓутоа и оние кои го слават празникот по некои обичаи на некои места во земјава своите гости не треба да ги пуштат со празни раце, туку мора да им дадат дарови пред да си одат дома.

Славската свеќа спаѓа во четирите славски симболи, покрај славскиот колач, пченицата и виното.

За слава најдобро е да купите поголема свеќа од црква, бидејќи треба да гори цел ден, од вистински восок. Славската свеќа се става во свеќник и посебно се украсува, а се пали непосредно пред да се сече колачот и да се каже молитвата на денот на славата.

Домаќинот се прекрстува, го споменуваат името на Бога во молитвата и името на неговата слава, ја бакнува свеќата и ја пали со кибрит. Свеќата и нејзината светлина ја симболизираат светлината на Христовата доктрина.

Кога ќе изгори или кога последниот гостин ќе си замине, свеќата се гаси така што домаќинот се прекрстува и ја гаси со славски осветено вино.

Свеќата и свеќникот потоа се ставаат пред икона, каде што треба да стојат до следната година, а повторно се пали за време на заедничките домашни молитви преку целата година, додека целосно не се потроши.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.