Британец кој решил да го преплива Куковиот теснец имал фантастично искуство кога делфините го спасиле од одреден напад на ајкула.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.