Жељко Ражнатовиќ е познат по прекарот Аркан. Но, дали знаете кој е неговиот прв прекар по кој бил познат во поравниот дом во Ваљево.Тоа е Хибрид, но никој не знае зошто.

Постојат неколку верзии и како подоцна го добил прекарот Аркан. Првото е дека кога првпат избегал од Југославија, лажниот пасош му бил на со името на некој Турчин Аркан.Другата верзија е дека Аркан самиот почнал така да се нарекува бидејќи тој збор значел непобедлив на неколку светски јазици.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.