Францускиот астролог, чие вистинско име било Мишел де Нострадам, направил низа предвидувања во својата книга Лес Профетис од 1555 година, но се покажало дека неговите последни зборови биле најточни. Нострадамус, кој живеел од 1503 до 2. јули 1566 година, го мачел гихт. Болеста му го отежнала движењето на филозофот до крајот на животот затоа што гихтот се претворил во едема – собирање течности во телесната крв. Конечно, тоа била причина за неговата смрт, но пред да умре, дал едно конечно предвидување.

Пред смртта разговарал со својот секретат Жан де Шавиниј, кога му рекол: „Нема да ме најдеш жив на изгрејсонце“.

Следното утро, кога господиниот се вратил да го види Нострадамус, астрологот лежел мртов на под покрај својот кревет.

Нострадамус наводно рекол неколку точни предвидувања за иднината, иако многу се отворени за толкување.

Едно од таквите толкувања е успехот на Доналд Трамп кој ќе стане претседател на САД. Тој напишал:

Голема бесрамна, храбра ѕверка. Ќе биде избран за гувернер на војската: одважен во своите намери. Мостот е скршен, градот ќе се онесвести од страв.

Многумина веруваат дека зборот „бесрамен дрски преварант“ се однесува на начинот на комуникацијата на Трамп, додека „гувернер на војската“ се упатува на тоа дека е задолжен за водечката светска воена сила.

Во својата книга уште еднаш напишал за „вулканскиот оган“ и огромните земјотреси во „Новиот град“ што некои луѓе ги загрижило.

Новиот град за кој Нострадамус зборува е отворен за интерпретација, но многумина веруваат дека се однесува на САД, кој Колумбо ја открил само 100 години претходно и често ја нарекуваат Нов свет.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.