Бројот на загинати од масовната експлозија во Бејрут која се случи на 4-ти август се искачи на 190, според најновите владини податоци објавени во неделата.

Во меѓувреме, над 6.500 лица беа повредени во експлозијата на пристаништето, додека три лица сè уште се водат како исчезнати.

Властите сè уште испитуваат што е причина за смртоносната експлозија на амониум нитрат во либанскиот главен град на почетокот на оваа година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.