Извршниот директор на „Бритиш ервејз“, Алекс Круз, во средата го извести Комитетот за избор на транспорт на Обединетото Кралство дека компанијата ја доживува „најлошата криза“ во својата 100-годишна историја, поради пандемијата на коронавирусот.

Според Круз, компанијата во моментов ги извршува своите летови од 25% до 30% од својот распоред на операции на летање пред пандемијата.

Ги преземаме сите можни мерки за да се осигураме дека навистина можеме да успееме во текот на оваа зима, рече тој, додавајќи дека не се очекува позитивна промена во блиска иднина.

Во август, пилотите на компанијата прифатија намалување на платата за 20%.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.