Британските принцови Вилијам и Хари, пред почетокот на кризниот состанок со кралицата Елизабета и со нивниот татко принцот Чарлс, објавија заедничко соопштение со кое демантираат дел од наводите на таблоидите.

И покрај јасниот демант, лажна е информацијата која денеска се објави во повеќе медиуми и во која се шпекулира за односот меѓу војводата од Кембриџ и војводата од Сасекс. За браќата, кои длабоко се залагаат за менталното здравје, употребата на ваква опасна реторика е навредлива и потенцијално штетна“, се наведува во заедничкото соопштение.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.