Секретарот за печат на Белата куќа, Кејли Мекени, во петокот ги потврди натписите во медиумите дека помладиот брат на претседателот, Доналд Трамп, Роберт е хоспитализиран.

Американските медиуми наведуваат извори дека Роберт Трамп е „многу болен“, но не успеваат да достават детали за природата на неговата состојба.

Според ЕјБиСи, претседателот Трамп се очекува да го посети неговиот брат во болница во текот на денот, со кого Белата куќа рече дека има „многу добра врска“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.