Брачната двојка Мелинда и Бил Гејтс не се разведува во пријателски односи, а наводно Мелинда со години била лута на сопругот поради неговото зближување со педофилот Џефри Епстајн, пишуваат странските медиуми.

Американските медиуми пренесуваат дека Мелинда сè уште ја прогонува состанокот што двајцата го имале со педофилот и дека никогаш не можела да прејде преку пријателството на нејзиниот сопруг со Епштајн.

„Бизнис инсајдер“ пишува дека парот се состанал со Епстајн во Њујорк во неговата вила во 2013 година. Извори за „Дејли бист“ рекле дека набрзо по состанокот, Мелинда им раскажала на пријателите за својата непријатност во текот на средбата. Неколкумина блиски до парот, наводно, рекле дека таа била „бесна“ поради односот на нејзиниот сопруг со Епштајн.

За врските на Гејтс со Епстајн „Њујорк тајмс“ првпат објави на крајот на 2019 година, по самоубиството на Епштајн во казнено-поправниот центар Метрополитен во Њујорк, каде што чекаше судење поради обвиненијата за сексуална трговија со девојки и жени.

Бил и Мелинда пред неколку дена објавија дека се разведуваат по 27 години брак.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.