Богатството на извршниот директор на Тесла, Елон Маск, во петокот надмина 100 милијарди американски долари, бележи списокот на милијардери на Форбс.

Претприемачот роден во Јужна Африка стана петтата личност, по Џеф Безос, Бил Гејтс, Бернард Арно и Марк Закерберг, чие богатство мрежа достигна дванаесетцифрена бројка.

Акциите на Тесла и понатаму се фаворити на пазарите на капитал. Откако компанијата на 11 август објави дека планира да ги подели во однос 1: 5 на крајот на овој месец, нивната цена скокна за скоро 50 проценти.

Во средата пак, беше објавено дека главниот извршен директор на компанијата Амазон, Џеф Безос, стана првиот човек во светот, досега, со вредност на богатството од 200 милијарди долари.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.