Верниците во битолската населба Боримечка скокаа во мраз барајќи го крстот кој попот го пушти по повод големиот празник Водици. Со лопата за снег се тргаше мразот за верниците да можат да влезат во малиот базен. се простира во таканареченото Градско Поле во источниот дел на градот Битола.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.