Битола повторно се покажа како еден од најсреќните градови, барем кога станува збор за игрите на среќа. Во продажното место ДИМПО кое се наоѓа во Градското реонско шеталиште во Битола е уплатена добитната комбинација НовоЛото 7/34 на Државната лотарија на Македонија.

Во Битола покрај бројните помали добивки во НовоЛото 7/34, до сега се уплатени и четири седумки, а ова е и деветта добивка 6+1 уплатена во Битола.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.