Два бикови влетале во публика за време на борба со бикови во Дицмо, во сплитско –  далматинската жупанија, а еден маж е префрлен во Клиничката болница во Сплит.

Мажот со полесни повреди на рамената е згрижен во болницата.

Откако биковите влетале во публиката настанала паника.

Во Дицмо оваа недела се одржува 1. „Корида“ за чие време се организираат борби со бикови.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.