Бакингемска палата е во спор со канцеларијата на Меган Маркл, по изјавата на високо избрани извори за „Дејли Бист“ дека всушност името на Арчи, синот на Маркл во изводот за родени е сменето од нејзината канцеларија.

Претставниците на Меган инсистираат дека таа стои зад нејзиното тврдење и нема апсолутно никаква вмешаност во промената на името.

Промената на името на јавните документи во 2019 година беше диктирана од Палатата, како што беше потврдено со документи од високи претставници на Палатата. Ова не беше побарано од Меган, војвотката од Сасекс ниту од војводата од Сасек, изјави портпаролот на Меган.

Законот на Велика Британија налага дека само родителите на детето можат да го сменат изводот на родени. Од Бакингемската палата за „Дејли Телеграф“ велат дека за промената на сертификатот на Арчи се работи само за „свештеничка грешка и ништо повеќе од тоа“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.