Во Австрија стапија на сила нови мерки за заштита во обид да го запрат ширењето на коронавирусот, една од нив е забраната за носење визири, а јавноста е најмногу збунета од ваквата мерка.

Официјалните лица процениле дека маските кои добро се прилепуваат на лицето се единствената соодветна мерка за заштита во сите затворени простории, додека другите заштити за лицето и носот не се доволни.

Визирите кои најчесто ги носат вработените во рестораните и продавниците, студиите покажале  дека овој вид заштита не е доволен за да се спречи ширењето на аеросоли во споредба со класичните маски кои „добро се вклопуваат“ со устата и носот.

Механичките средства за заштита како што се„ штитници“ или „мини визири“ се покажаа како несоодветни во спречувањето на ширењето на ковид-19 и мора да бидат забранети, се вели во соопштението на австриските власти.

Луѓето кои не можат да носат маски од здравствени причини ќе бидат изземени од ова правило.

Една американска студија објавена во септември покажа дека штитниците обезбедуваат најмалку заштита од короната од сите останати „маски“. Симулацијата покажа дека штитникот може да го запре ширењето на капките во моментот на кивање или кашлање, но дека авионите сè уште се расфрлаат низ собата и потенцијално ги загрозуваат другите луѓе.

Германскиот институт Роберт Кох исто така издаде соопштение во кое се наведува дека употребата на визири не може да биде алтернатива за покривање на устата и носот, бидејќи постојните студии покажуваат дека визирите не апсорбираат секретирани капки од дишење.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.