Астероид со големина на фудбалско игралиште денеска ќе се приближи до Земјата.

Како што соопшти истражувачкиот центар на НАСА – ЈПЛ (Лабораторија за млазен погон), се проценува дека астероидот „2020 Икс-ју-6“, со дијаметар од околу 213 метри ќе ѝ се приближи на планетата на растојание од околу четири милиони километри.

На 22 февруари, се очекува да минат уште два астероиди – „2020 БВ-9“, со ширина од 23 метри и „2021 ЦЦ-5“, со дијаметар од 40 метри, на растојание од околу 6,9 милиони километри во близина на нашата планета.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.