Шведската полиција обелодени неколку фотографии на кои се гледа како Жељко Ражнатовиќ – Аркан ограбува една од тамошните банки.

Снимките датираат од 1979 година, кога, според информациите од Интерпол, Аркан со уште двајца соработници извршува грабежи во банки во Стокхолм и Гетеборг, по што веднаш бегаат во Холандија.

Покрај Аркан, во групата биле и извесен Карло Фабиани и Слободан Костовски од Нови Пазар.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.