Славниот српски кошаркар и функционер во Сакраменто Кингс, Владе Дивац, со Србите во Америка го прославил православниот Божиќ.

По традиција, Србите кои се отселиле во Америка, каде сега живеат, се собираат во Џексон и Чикаго и заедно пукаат од пушки, по што ги собираат испуканите чаури.

Секако, станува збор само за ќорци и се се одвива под строга контрола на полицијата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.