Синоќа во Скопје се одржа традиционалниот Ромски бал, на кој секоја година домаќин е пратеникот во владејачката коалиција од Сојузот на Ромите, Амди Бајрам.

Иако поканети, на балот не се појавиле премиерот Зоран Заев и министрите, кои присуствуваа на собраниската седница за уставните измени.

Бајрам го отворил балот со честитка за Северна Република Македонија, но и се пофалил дека СРМ е негова визија.

Иако Амди не знае што зборува, гостите се насмеаја.

Амди Бајрам присуствуваше на седницата и гласаше „ЗА“ уставните измени.

 

…И Северна Република Македонија. СРМ знали Сојуз на Роми Македонија – Северна Република Македонија. Од 96-та ова е визија моја, нека е отворен балот.

Повеќе за балот и фото на Вечер прес.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.