Случајна мала спасувачка мисија од алпинистичкиот клуб АК8. Имено членови на клубот викендов имале тренинг и обука под врвот Антени, на Попова Шапка, но, сосема неочекувано, тренингот се претвори во спасувачка мисија од викенд населбата. Тие во висините и стрмни предели пронајдоја куче кое неможело да се врати по стрмниот кулоар, и било приморано да остане на карпата заглавено.

Задачата на алпинистите и не беше лесна, бидејќи кучето беше и премрзнато и исплашено.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.