Најчести причини за пожари во згради за време на празниците се венци и свеќи оставени без надзор, неисправни светилки за елка и употреба на пиротехника.

Божиќните светла што се користат за украсување често се неисправни, а прскалките се поставуваат во близина на запаливи површини. Честопати, запалените новогодишни украси и украсни свеќи остануваат без надзор, а при фрлање пиротехника, не се води грижа за површината на која ќе паѓаат овие предмети, што може да доведе до пожар.

  • бидете внимателни каде фрлате пиротехника
  • не фрлајте петарди и слични уреди во контејнери
  • запали ги прскалките во твојата рака, не на бор
  • запалете свеќи на венецот на безбедно растојание од елката користејќи незапалива основа со доволна големина (метална основа, керамичка плоча и сл.)
  • никогаш не оставајте свеќи без надзор.

Периодот на доаѓањето се совпаѓа со грејната сезона, па затоа привлекуваме внимание на неодговорно однесување и отстранување на пепелта. Без оглед на ниските температури, ако времето е суво, врелиот пепел во контакт со запаливи материи како што се картонска амбалажа, разни отпадни хартија и сл., Станува опасна причина за пожар – забележува Hрватската противпожарна бригада и додава:

  • бидете внимателни каде, кога и како фрлате топла пепел со жар (пепелта е потенцијален извор на палење и 24 часа по фрлањето)
  • препорачливо е да ги покриете врелите жарчиња од рерната со снег ако има или да ги прелиете со вода за да се излади целосно.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.