Земјоделците одлично знаат дека пепелта од дрвата може да биде многу корисна за земјата. Ја користат како ѓубриво на земјата бидејќи со неа се зголемува киселоста на земјата. Ова посебно важи за растенијата кои сакаат калциум како што се доматот, спанаќ, лукот, но и оризот.

Доколку пепелта ја помешате со вода и ја оставите неколку дена да постои, а потоа ја процедите, ќе добиете смеса за повеќе употреби. Таа е одлична за чистење подови, сребрени предмети, дамки на мермер…


Како да се спасите од глувци и мравки во домот, прочитајте ТУКА.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.