Повеќе од 40 проценти од вработените ширум светот се подготвени да дадат оставка од сегашната работа, затоа што се исцрпени, и претпоставените не им даваат приоритет на продуктивноста, според еден извештај на Мајкрософт.

Извештајот дава подобар увид во седумте “хибридни работни трендови” што секој лидер во бизнисот мора да ги знае додека влегуваме во нова ера на деловно работење и покажува дека деловните лидери треба да се спротивстават на нагонот на хибридната работа и да ја гледаат како вообичаена работа.

Компаниите имаат тенденција да ја остават можноста за далечинско работење дури и по пандемијата, што е добро бидејќи истражувањето покажа дека тоа е важно за 73% од вработените, и дека има се повеќе огласи за такви работни места. Само на LinkedIn, бројот на огласи за работни места кои вклучуваат телекомуникација се зголеми за пет пати. Покрај физичката оддалеченост на работниците, комуникацијата во рамките на тимовите беше намалена.

Поточно, кругот на соработници се стесни. Податоците добиени преку Teams и Outlook покажуваат дека бројот на пораки испратени до цели тимови, поголеми групи луѓе и луѓе без работа е намален, но дека бројот на пораки кои се фокусираат на тесен круг колеги, е зголемен. Овој тренд може негативно да влијае на деловната иновација.

Хибридниот начин на работа овозможи движење на работниците и може да се каже дека беше спроведена „децентрализацијата“ на работната сила. Сега веќе не мора да живеат во местото каде што се наоѓа компанијата во која работат.

Покрај откривањето од што зависи иднината на работата, индексот на трудовиот тренд дефинира пет стратегии за деловните лидери кои почнуваат да ги прават потребните промени:

Креирајте план за зајакнување на луѓето за поголема флексибилност.
Инвестирајте во вселената и технологијата за да направите транзиција помеѓу физичкиот и дигиталниот свет.
Започнете од врвот кога станува збор за решавање на таканаречениот проблем. „Дигитална исцрпеност“.
Развојот на новиот социјален капитал и култура нека биде приоритет.
Редефинирајте го начинот на работа (работа во компанија или од дома, дополнителни поволности, можности за стекнување нови вештини за побрз напредок) за да можат да ги привлечат најдобрите кандидати за работа.

Извештајот, кој опфати повеќе од 31.000 луѓе од 31 земја и анализираше милијарди податоци собрани за продуктивноста и перформансите преку Мајкрософт 365 и LinkedIn, покажа дека преголемата работа на вработените е широко распространета ширум светот. Дури 54 проценти од испитаниците изјавиле дека се преморени.

Истражувањата покажаа дека времето поминато на состаноци на Интернет е двојно зголемено, со тенденција да се зголемува, дека средбите траат 10 минути подолго, и дека 45 проценти поминуваат повеќе време во разговор, од кои 42 проценти надвор од работното време. Фактот дека 40 милијарди повеќе електронски пораки биле испратени во февруари 2021 година отколку во истиот период минатата година, доволно зборува за тоа колку целата комуникација е префрлена во дигитални рамки.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.