Лабораториите со ознака С-4 се оние што ги проучуваат најопасните вируси во светот. Затоа, не е изненадувачки што тие се сметаат за најопасни места во светот, а ги има дури 40 низ целиот свет, претежно во САД.

Една од нив е веќе познатата во градот Вухан, во кој избувна пандемскиот коронавирус.

Лабораториите се просторно одделени од другите колективи во рамките на клиниките каде што се наоѓаат и сè што влегува и излегува од нив, без разлика дали е во аеро или течна состојба, мора да помине низ специјални филтри.

Една од теориите на заговор на коронавирус е дека самиот КОВИД-19 случајно бил изнесен од лабораторијата, но тоа досега не е докажано.

Сè што е во лабораторијата е отпорно на растовори, sидовите и вратите се 100 проценти затворени во секое време (освен секако кога некој мора да излезе), додека притисокот одвнатре е помал од вообичаеното.

Така, киселите и алкални раствори не можат да излезат од лабораторијата во случај на некој пропуст на лабораторискиот материјал.

Се чуваат само предизвикувачките агенси на болеста неопходни за студијата, додека контаминираната крв е затворена во посебни витрини. Работните артикли се стерилизираат во одделни комори и има само неколку професионалци кои навистина можат да работат во овие лаборатории.

Тие се заштитени со скафандери, кои се тешки од 10-12 килограми и се прилично посебни и различни од она што го гледаме во редовната борба против коронавирусот.

Затоа работниот ден им трае „само“ три часа, а на крајот работниците „се дезинфицираат“ со пероцетна киселина, проследено со редовно бањање во одделни простории.

 

извор: Кукурику.мк

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.