Комисијата откри тајна чувана 33 години, го отвори сефот на Јосип Броз Тито.

Имено, по неговата смрт на 4 мај 1980 година, сите предмети во сефот ќе останат запечатени, а сефот беше отворен минатата година, а во него беа пронајдени некои од најскапоцените работи, пренесува „Балканпреспрес“.

Ви приложуваме список на работи што беа во сводот на Тито, златен, син сафир, кој наводно и припаѓал на кралската династија Романови од Русија, медал што им припаѓал на Караѓорѓевиќ.

– Многу големо богатство имаше во тој сеф. Имаше уникатни ѓердани и накит кои припаѓаа на семејството Караѓорѓевиќ, рече еден од членовите на комисијата.

Во сефот на Тито имало:

– 29.366 килограми злато во прав

– 1.271 парчиња нумизматички пари

– 2663 златници

– 26.219 американски долари

– 149 парчиња накит (припаѓале на семејството Караѓорѓевиќ)

– 36.000 германски марки

– синиот сафир на Романови

– 83 парчиња манжетни за ракави, кутии цигари, медалјони, приврзоци и значки

– 18 комплети сребрени садови

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.