Францускиот пророк Нострадамус, автор на една од најпознатите книги за пророштва, во својата „Пророштва“ успеа да предвиди некои од клучните моменти во светската историјам како 11 септември или владеењето на Хитлер.

Според оваа негова книга, 2019 нема да биде подобра од претходната година. Нострадамус запишал дека започнува Третата светска војна која ќе трае 30 години.

Покрај војна, Европа ќе биде погодена од катастрофални поплави, додека пак, Северна Америка ја очекуваат силни земјотреси.

На Блискиот Исток ќе порасне тероризмот и религискиот екстремизам, тврди Нострадамус.

Но, во 2019 година не нè очекуваат само лоши работи. Светските лидери ќе се обединат во борбата протива климатските промени, а научниците ќе измислат лек кој ќе ни овозможи живот до 200 години.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.