Од вчера на телевизискиот канал на 1ТВ веќе не се емитува програма. По само година и неколку месеци работа, телевизијата самоиницијативно престана да емитува програма.

Согласно Законот за аудио и аудио-визуелни медиумски услуги, доколку 30 последователни денови не се емитува ништо, на телевизијата ќе ѝ биде одземена дозволата за работа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.