Четиринаесетгодишно девојче починало во Казахстан откако го оставила својот „паметен телефон“, над креветот, приклучен за да се наполни преку ноќ.
Се верува дека девојчето починало од струен удар. Трагедијата се знае дека се случила ноќта на 28. септември.
Што се однесува до марката на смартфон, засега нема информации.
Смртта на девојчето ја пријавиле родителите на детето, кои ја откриле мртва во креветот.

Руските медиуми потсетуваат на претпазливост. Не се препорачува да се полни телефонот во близина на креветот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.