Сите знаеме барем една личност за која мислиме дека е голем егоист. Честопати таквите луѓе имаат тенденција да мислат дека тие или нивниот успех сè над се останато. Според астролозите, егоизмот може да се поврзе и со самиот хороскопски знак на личноста.

Па така, иако секој има одредено его, најголемите егоисти се раѓаат во следните 3 хороскопски, бидејќи количеството на нивната суета го надминува и самиот врв:

Лав

Лавовите буквално се сметаат за себеси како Височество. Ако видат дека не се во центарот на вниманието, тие ќе направат сцена само за да го привлечат вниманието на другите луѓе кон себе.

Јарец

Јарците сакаат да се фалат со секој успех и сакаат сите да мислат само на најдоброто за нив. Тие сакаат да бидат први во сè, па затоа се подготвени да ја саботираат конкуренцијата доколку видат дека некој ги престигнува во нешто.

Водолија

Водолијата е многу дружељубива, но и многу претенциозна. Убедени се дека можат да постигнат сè што ќе замислат и нема да престанат да се обидуваат додека не ја остварат целта. Тие честопати ги потценуваат другите луѓе и уживаат во мислата дека се попаметни од другите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.