Голем број на одговорности на работа и дома, грижа за децата, се само некои од предизвикувачите на стрес. Но, не сите предизвикувачи се исти за сите луѓе.

Според астрологијата, различни работи и ситуации создаваат вознемиреност и грижи за секој хороскопски знак.

Овен

Овој хороскопски знак има забрзан ритам на живот, а со тоа и постојана потреба за докажување и конкуренција. Доколку не успеат да го постигнат она што го сакаат веднаш, тие ги губат нервите и стануваат напнати и нервозни. Исто така, тие реагираат бурно кога ќе постигнат полоши резултати од нивните колеги.

Бик

Тоа е хороскопски знак кој оди на безбедна варијанта во секое време и со сите расположиви средства кога работи. Бикот однапред изразува загриженост дека ќе доживее неуспех. Грижата го прогонува цело време. Тие доживуваат стрес кога не знаат нешто и кога немаат доволно знаење.

Близнаци

Близнаците се сметаат за знак за кој донесувањето одлуки е најстресната работа во животот, особено кога сите околу нив чекаат да донесат правилна одлука. Тогаш тие едноставно чувствуваат притисок и стрес и тоа ги блокира.

Рак

Ракот е чувствителен и емотивен знак кој сака слободното време да го поминува дома. Во неговиот дом, тој се чувствува како да е сам.

Лав

Кога доминантниот Лав ќе почувствува дека работите излегуваат од контрола, тогаш тој паѓа во стрес од кој тешко може да се извлече. Лавовите се многу љубезни, но не можат да поднесат да не ја контролираат ситуацијата.

Девица

Девицата лесно ја губи контролата и станува нервозна во моментот кога ќе влезе во конфликт со некого затоа што сака да биде во право и да го преземе водството.

Вага

Вагите сакаат да ги задоволуваат другите, па затоа не сакаат конфронтација. Тие трошат премногу време размислувајќи дали да се спротивстават на луѓето што им прават неправда или едноставно да молчат. Тие не сакаат да повредуваат никого и затоа не сакаат.

Шкорпија

Шкорпиите не им веруваат лесно на луѓето затоа што се плашат од предавство. Потребно им е повеќе време да стекнат доверба, па дури и кога тоа ќе се случи, за нив е стресно да ги искажат своите чувства и мислења.

Стрелец

Тие сакаат да бидат вработени, но тие мразат кога некој ќе се обиде да ги контролира. Тие би можеле да станат нетрпеливи, а стресот се зголемува кога ќе видат дека работите не одат по нивно.

Јарец

Луѓето родени во овој знак сакаат да држат сè под контрола, а најмногу мразат кога некој ќе им скрие нешто. Иако можеби не го покажуваат тоа, ваквите ситуации ги стресуваат.

Водолија

Водолијата често се сомнева во себе иако е еден од најинтелигентните знаци. Затоа не им е лесно да се справат со стресот.

Риба

Рибите не можат да се воздржат од стрес поради грешки во минатото. Бидејќи се многу емотивни, Рибите се под стрес дури и кога нивните најблиски минуваат низ неволји.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.