Минувањето на Марс низ знакот Јарец од 16 февруари до 30 март носи посебна возбуда.

Енергијата на Марс изразена преку овој тврдоглав знак е стабилна, истрајна и носи реални шанси за успех.

Во текот на ова планетарно влијание никако не се препорачуваат импровизации и импулсивни одлуки, туку внимателна проценка и планирање на секој потег.

Во текот на овој период, Марс ќе се сретне со Јупитер, Плутон и Сатурн и ќе дојде во поволни односи со Уран и Нептун. Овие планетарни шеми ќе им годат на луѓето со сериозни цели разумен начин на размислување.

Од друга страна, непромисленото дејствување, несериозноста и брзоплетото премислување ќе бидат казнети.

Марс во Јарец има силно влијание и ја олеснува реализацијата на добро смислените и разработени идеи. Идеален е за почнување нови работни проекти, донесување важни одлуки или правење планови на подолги патеки.

Па затоа, обидете се да бидете конструктивни и практични, подготвени за долг и напорен ангажман, без разлика дали станува збор за чекање на вистинскиот момент или, во поретки случаи, за откажување.

Девицата и Бикот се во најдобра положба
Овие два хороскопски знаци ќе добијат најмногу енергија од Марс, па најповолните околности се на нивна страна.

Предноста на Девиците и Биковите е тоа што ќе ги забележуваат шансите и ќе тргнуваат во акција на професионален или приватен план. Правилното темпирање на потезите и агресивните чекори брзо ќе им донесат резултати.

Освен нив, добро ќе се чувствуваат и Рибите и Скорпиите, бидејќи во нивните претерано чувствителни светови ќе завладеат ред и јасност.

Од друга страна, во полоша положба може да се најдат Терезија, Овен и Рак, бидејќи ги чека поголем притисок со кој тешко ќе се справат.

За Јарците, во чиј знак се одвива овој транзит на Марс, важи сличната проценка како за Биковите и Девиците, со предупредување дека ќе бидат посклони кон расипување на енергијата, поради нивната тврдоглавост.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.