Љубомората е непријатно чувство познато како чест придружник на љубовта, и тоа произлегува токму од стравот да не се изгубат блиските. И додека малите дози на љубомора се сметаат за нормални, па дури и пожелни, прекумерните количини можат навистина да наштетат – па дури и да ја уништат врската.

Понекогаш седоволни и мали дози љубомора за да се предизвика реакција на партнерот, а тоа е опасна игра особено кога станува збор за овие четири хороскопски знаци.

1. Овен

Зошто се љубоморни:

За припадниците на овој знак животот е спринт. Секоја љубомора која се разгорува во вас, се раѓа од чиста нетрпеливост во трката за вашите соништа. Водени од целите и конкурентски расположени, им завидуваат на луѓето кои напредуваат во остварувањето на своите цели.

Овенот сака да биде првиот – да стапне на Марс или да испече торта, но факт е дека не можат да се ослободат од чувството дека нивниот „часовник отчукува“.

Како можат да го свртат ова во своја полза:

Овие огнени знаци сакаат да се разликуваат од толпата. Но, во светот има простор секој да го достигне својот најголем потенцијал. Наместо да ја насочувате својата немирна енергија кон она што другите го постигнале, пренасочете го кон некоја повредна цел.

Што велите за работата за спроведување на промените што сега му се потребни на светот? Пронајдете ја причината што јапали вашата внатрешна моќ на огнот. Кога работите со други на значајна цел, сакајте секој да успее.

2. Рак

Зошто се љубоморни:

Исполнети со нивните длабоки лични врски, се плашат од се што ги загрозува нивните меѓучовечки односи. Значи, ако вашата најдобра пријателка го поминува целото слободно време со некого што го запознала на обука, веројатно сте љубоморни на таа врска.

Дали таа сè уште се грижи за вас? Дали ќе бидете заменети? Под нивната тешка надворешна обвивка, космичките ракови се неверојатно чувствителни и лесно се чувствуваат загрозено. Бидејќи копнеат по сигурност и стабилност, ќе сакаат да ги вратат пријателите и семејството во својот круг ако залутале.

Како да ги свртите нештата во ваша корист:

Раковите живеат во своето царство на чувства. Иако сте во искушение да ги одржувате сите стравови и несигурности внатре, би било подобро да ги оставите тие емотивни реки да течат, отколку да се полнат и да се излеваат. Дарот на Ракот е гранична психичка емоционална интелигенција.

Затоа, наместо да се чувствувате несигурни во врска со новиот познаник на вашата пријателка, искористете го своето огромно срце за да и кажете колку го цените нејзиното пријателство и ја отфрлате пасивната агресија.

3. Лав

Зошто се љубоморни:

Тие уживаат кога се во центарот на вниманието, особено кога предизвикуваат воодушевување во кругот на своите познаници. И, нормално, тие не се воодушевени кога некој ќе ги турка зад сцената.

Ако Лавовите можат да се изразат и да се чувствуваат ценети – или со споделување на нивната најнова слика или со добро истражено политичко мислење – тие се помалку склони кон љубомора. Но, кога немаат внимание, тешко им е да гледаат како другите прават добро и да добиваат комплименти, особено кога мислат дека можеле да го сторат тоа „подобро“.

Како можат да ги свртат работите во своја полза:

Признавањето е гориво за Лавот. Но, кога вашите резерви се мали, жалењето за обожавањето што им било дадено на другите не е корисно. Наместо тоа, разговарајте со вашите најблиски за да се чувствуваат поважни.

Вашата партнерка е одлична во тоа што го работи, па затоа ќе знае да го цени напорот што сте го вложиле претходно. Запомнете – важно е да влијаете на некого, а не на тоа колку луѓе ве „виделе“.

4. Шкорпија

Зошто се љубоморни:

Шкорпијата лесно надминува две реалности: видена и невидена. Тие се заинтересирани да ги отстранат површните слоеви на универзумот за да ги откријат добрите работ. Значи, додека гледаат како нивниот партнер нарачува кафе од келнерката, тие можат да го видат нивниот „таен јазик на флертување“.

Дали тој ќе ја гледа подолго отколку што треба? Љубомората произлегува од паранојата на Шкорпијата. Вие сте еден од најкреативните знаци во хороскопот, но би можеле да ја искористите оваа визија за да измислите сценарија што всушност не се случуваат, а вашиот гнев сепак расте со денови.

Како можат да ги свртат работите во своја полза:

Наместо да го замислувате најлошото сценарио „за секој случај“, зошто да не ја искористите вашата жива фантазија? Замислете фантастични работи што се случуваат во ваша корист: вашите пријатели ве фалат кога ќе ве нема, вашата идеја за претприемништво ќе го разниша пазарот …

Ако никој од нас навистина не може да контролира што се случува, зошто да не го претпоставиме најдоброто? Кој знае, можеби би можеле да го претворите во реалност.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.