Пред нас е предизвикувачки астролошки месец во кој треба да обрнеме внимание на неколку датуми. Една од најважните е полната месечина во Водолија на 12 август, која ќе влијае на сите хороскопски знаци.

Венера во опозиција со Плутон 09.08.2022.
Венера во спротивност со Плутон во транзит носи многу висока тензија во односите на сите емотивни врски. Партнерот и вие ќе чувствувате напнатост во врската и на тој начин ќе ја зголемите концентрацијата на недоверба и голема но и силна љубомора која нема да можете да ја контролирате. Чувството на загрозеност во врската ќе ја активира посесивноста, сомнежот и недовербата. Врските лесно можат да завршат, па затоа е неопходно добро да се концентрирате на себе и на вашите желби кои ги имате во даден момент. Опсесиите со привлечност може да доведат до опасни комбинации на врски и врски кои даваат повисока нота на неконтролирана хемија. Не дозволувајте да се заљубите во некој кој може да ве малтретира со овој транзит.

Сонце во квадрат со Уран 11.08.2022.
Транзитот на Сонцето и Уран бара голема претпазливост, флексибилност и отвореност. Со овој аспект не е добро да се затворате во себе бидејќи ќе имате чувство на непријатност и вознемиреност. Ќе сакате промени затоа што ќе сакате да се ослободите од гневот што сте го впиле во себе. Радикална промена што сакате да ја направите и за себе и за другите не е најдоброто решение. Треба да бидете внимателни со овој транзит бидејќи секоја напната ситуација ве води до неконтролиран гнев кој во моментот немате каде да го канализирате. Конфликтот на его е на сила, па најдобро решение е се да се одложи за да се избегнат непријатни ситуации со авторитетите. Не се расправајте и не барајте компромисно решение бидејќи во овој момент нема да го најдете.

Марс во секстил со Нептун на 11 август 2022 година.
Ова е транзит што ги зголемува вашите сензуални желби што го прави идеално време за романса. Вашата мистична привлечност ќе ги привлече луѓето кои ви „лежат“ во моментот, а можеби ќе ја најдете и вашата сродна душа. Ќе имате потреба да им служите на другите, што ќе резултира со вашата добронамерност, што ќе направи да се чувствувате подобро. Ќе имате чувство дека на сите им требате и тоа ќе ве направи среќни во овој даден момент. Ќе се борите за правда која ќе покаже дека сте на добар пат со своите постапки. Би било добро да се продолжи во истата насока.

Полна месечина во Водолија на 12 август 2022 година.
Владетелот на Полната Месечина од август 2022 година е отрезнувачки и малку темен Сатурн во Водолија, кој добива спој од Месечината и спротивставување од Сонцето кое го привлекува вниманието во Лав, и двајцата го квадратираат Уран во Бик ориентиран кон ресурси. Сето ова значи дека, додека оваа Полна Месечина го достигнува својот врв, би можеле да доживееме интензивно чувство на ослободување од тешките ситуации и тежината што ја чувствувавме и товарот што не сме можеле да го тргнеме. Време е да започнеме со лесни работи кои ќе бидат едноставни за нашиот живот. Би можеле да се чувствуваме осамено што не сме во центарот на вниманието, но и да доживееме чувство на олеснување и симнување на товар од грбот. Она што беше сега треба да се стави до целосен крај. Единствениот начин во овој момент е да се оди напред. Така, додека оваа Месечина во Водолија ја префрла колективната свест кон заедницата и соработката, запомнете дека како гледач на ѕвезди имате космичка трага од самите ѕвезди за тоа кои се нивните најголеми надежи за нас.

Тие велат дека можеме да замислиме свет каде што луѓето се здружуваат околу нивните идеи, технологија и ресурси за индивидуално да го подобрат својот личен живот колку што можат. Затоа, кренете ја главата и направете брз чекор кон подобро утре. Бидејќи оваа месечина паѓа во Водолија, знакот поврзан со 11-тата куќа на пријателството, фокусот на августовската полна месечина е пријателството. Полните месечини се непредвидливи, па затоа во лош ден ова може да значи ситни расправии во група пријатели. Сепак, можете да се издигнете над ова со користење на оваа полна месечина за да се опуштите со вашите најдобри пријатели и да се препуштите на вашите омилени задоволства. Вашиот однос со емоциите може да биде покомплициран, бидејќи Месечината во Водолија има силна потреба за емоционална слобода. Меѓутоа, кога сте во група на луѓе, полесно ви е да ги разберете вашите чувства и да се ослободите од негативните емоции како страв, гнев и љубомора.

Сонцето во спротивност со Сатурн на 14 август 2022 година
Транзитот на Сонцето во спротивност со Сатурн може да донесе тешкотии и ограничувања. Вистинска борба која ги надминува сите граници. Можеби ќе треба да се справите со меланхолија, грижи, загуба, тага, срам или ниска самодоверба. Потребата за дружење може да дојде во конфликт со потребите на другите луѓе и потребна е самоконтрола. Чувството на растојание помеѓу вас и другите луѓе може да доведе до чувство на отфрлање или изолација. Треба да се избегнуваат конфликти со луѓе кои се различни по возраст од вас, бидејќи потоа ќе се чувствувате лошо и ќе зажалите. Можни се тешки односи со татко ви, други авторитети и постари луѓе. Другите луѓе, генерално, можат да бидат критични, напорни и нетрпеливи кон вас. За да го добиете она што обично доаѓа лесно, можеби ќе треба да станете попребирливи или трпеливи. Овие тестови и испитувања можат да ве направат мизерни и фрустрирани или да ве натераат да бидете решени да успеете. Со критичко размислување и сериозен, внимателен став, можете да научите нови вештини и да стекнете вредно знаење. Напорната работа, трпението и упорноста може да доведат до достигнување, признание и почит. Ако сè уште се чувствувате фрустрирано, обидете се сами да напредувате кон некоја лична цел каде што не ви е потребна помош од другите.

Марс во трина со Плутон на 14 август 2022 година.
Транзитниот план на Марс, Плутон дава огромен наплив на енергија насочена кон целта, што ве прави многу амбициозни сега. Можете да бидете директни во остварувањето на вашите желби додека ја одржувате хармонијата. Овој пристап без ризик ја поттикнува соработката и ги импресионира луѓето на власт. Можеби ќе ви биде побарано да преземете моќна позиција или да иницирате голема транзиција или проект на работа. Овој транзит ќе го нагласи секој лидерски потенцијал што го имате. Конфликтот е малку веројатен под ова влијание, но вие можете самоуверено да се движите напред низ предизвикувачки ситуации. Ова е одлично време да станете и да бидете бројни или да ги елиминирате сите пречки што стојат на патот до успехот.

Ова исто така важи и за вашата внатрешна психологија каде што можете да трансформирате која било област од вашиот живот што била нефункционална. Ќе имате моќ и влијание, па затоа е важно паметно да ја користите својата моќ. Другите ќе бидат магнетски привлечени кон вас, затоа внимавајте на вашето влијание врз другите кои можеби се послаби од вас. Имајќи го ова на ум, сега е можна нова романса и би донела голема трансформација во вашиот живот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.