Меркур конечно престанува да се движи ретроградно на 18 октомври, така што многу љубители на астрологијата ќе можат да се одморат. Ретроградното одење на Меркур започна на 27 септември, така што по цели три недели заплеткување, лоша комуникација и одлуки, ќе оди директно.

За време на ретроградната фаза, Меркур го тестира нашето расположение, емоции и знаење. Тешкотии во комуникацијата се забележуваат; пораките се губат, се прават грешки, се губат врските …

Повеќето планови во овој период остануваат на сила, но од 18 октомври негативното влијание исчезнува. Откријте какви промени го чекаат вашиот хороскопски знак.

Овен

Директниот Меркур во Вага ви носи голема енергија. Сите тепачки, конфликти и кавги исчезнуваат, и вие ќе научите лекции и ќе се разберете себеси подобро. Вашите пријателства се искачуваат на повисоко ниво. Се боревте и се чувствувавте безнадежно; сега ја знаете причината за таа борба. Моравте да се борите за да ги искажете своите разлики и токму тоа ќе ве зближи.

Бик

Ретроградниот Меркур навистина понекогаш може да биде суров, кога станува збор за вашиот знак, најмногу влијаеше на љубовно поле. Со директниот тек на Меркур, комуникацијата станува појасна. Животот носи подеми и падови, и сега се чувствувате како повторно да сте на врвот. Успевате да ги решите проблемите со партнерот и се во вашата врска станува поубаво, поискрено, послободно.

Близнаци

Со Меркур како ваша владејачка планета, бевте многу чувствителни во претходниот период. Значи, она што ќе го видите кога ќе започне директно е промена на размислувањето: ќе дишете полесно, што значи дека ќе бидете подобро расположени. Директната енергија ви дава нова слобода, наоѓате начин повторно да бидете свои.

Рак

Она што ќе го забележите кога Меркур ќе ја напушти својата ретроградна фаза е дека вашиот распоред одеднаш се враќа во ред. Затворете ги сите тешки прашања за вас. Пред се, во односите со најблиските роднини и пријатели.Но, не дозволувајте вашите најблиски да се мешаат со вашиот партнер. Чувајте мир во се. Кога станува збор за работата, конечно доаѓа периодот на добра организација.

Лав

Во ретроградна фаза, многу Лавови имаа потешкотии со технологијата, стекнување знаење и презентирање. Сега се е во нормала и конечно можете да ги искористите предностите од научените работи. Љубовта е на ваша страна бидејќи разговорите се поискрени и емоциите појасни.

Девица

Девиците се обидоа да направат големи работи за време на ретроградната фаза, но збунети влегоа во местото.

Чекаа успех, и тоа не се случи. Ако сте имале вакви проблеми, како и проблеми со парите, ситуацијата се менува на подобро. Од 18 октомври ќе бидете финансиски добро, а на полето на кариерата, време е повторно да блеснете.

Вага
Постои голема шанса да уништивте нешто навистина важно додека Меркур беше ретрограден, и се покажа дека грешките од минатото ве прогонуваа. Оние стари духови едноставно не можеа да седат во нивниот плакар, нели? Па, се чини дека тие имаа шанса да направат што е можно повеќе штета, и сега треба да ја затворите вратата од минатото засекогаш.
Ова е вашата шанса да направите нешто одлично. Сега е вашата шанса да работите, да заработите пари и да бидете креативни.

Скорпија
Време е да зачекориме во сегашноста. Последниот ретрограден Меркур во 2021. година навистина не функционираше добро во вашиот свет.
Имавте проблеми со комуникацијата, а во областа на финансиите потрошивте многу пари за да залечите некои стари рани.
Сега сте подготвени да го вратите изгубеното.

Стрелец
Дефинитивно треба да направите планови за да стапите во контакт со вашите пријатели. Сега е време да им се обратите на луѓето и отворено да го кажете она што го мислите, дури и ако се уште не сте толку блиски.
Сега е време елоквентно да ги артикулирате вашите идеи и да воспоставите врски со другите.
Квалитетната комуникација има позитивен ефект врз развојот на кариерата.

Јарец
Како што Меркур се враќа во својот директен циклус, така и вие вратете се на вообичаениот работен план.
Со Меркур во вашата десетта куќа на кариера и амбиции, конфузијата и заборавот за вашата работа ќе почнат да исчезнуваат.
Наместо тоа, ќе ви биде многу полесно да ги артикулирате и пренесете вашите идеи. Направете баланс помеѓу љубовта и работата!

Водолија
Постои желба за патување, но и за комуникација со колегите и пријателите.
Среќата ја наоѓате во самооткривањето, во контакт со себе и големата енергија што ја имате.
Водолиите се познати по тоа што се единствени и напредни, затоа бидете сигурни во себе и игнорирајте ги негативните коментари на другите луѓе.

Риби
Поминавте многу време фантазирајќи за вашиот живот откако ги направивте промените, и сега е време да ги направите првите чекори кон тој сон.
Претходните денови беа предизвикувачки, но директниот Меркур ќе се извини на Рибите и ќе исполни една желба.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.