Не помина година дена откако ја добив, за мене, радосната вест дека МПЦ е влезена во заедницата со сите, признанена… Дали се сеќавате што се случи?! Сеопшта хистерија од душегрижници, луѓе ои кариера направија врз македонизмот, одеднаш почнаа да викаат дека ова било предавство, дека Македонија исчезнува. Година подоцна Македонија не исчезна, ниту црквата, ниту идентитетот. Не викам дека е идеално, далеку од тоа, но тоа што ни се случи е совршено – вели Јанко Илковски во најновото издание на Слушај ваму, видео-колумна која ја прави со соработка со Република.

Вели деновиве разбира дека расколниците ќе влезат внатре. Но, како и во политиката, така и во религијата нема вечен непријател, има вечен интерес.

Што има Илковски да каже слушнете во видео-колумната:

 

Ставовите искажани во рубриката Слушај ваму се личен став на авторот и не се автоматски и ставови на редакцијата на Republika.mk. Редакцијата на Republika.mk се оградува од ставовите во објавените колумни, а одговорноста за изнесеното во нив е исклучиво на авторот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.