Екс амбасадорот и политички аналитичар Арсим Зеколи не може да разбере зошто владата не се подготви за катастрофата во која дневно умираат десетици луѓе.

Оваа Влада е морбидна. Не знам што друго да кажам кога 40 сограѓани не напуштија во еден ден. Ваква отуѓеност на елитата од маките на сопствените граѓани не може да се опише со зборови. Имаа месеци да се подготват. Имаа можност да прогласат карантин. Не знам. Не разбирам, пишува Зеколи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.