Македонскиот премиер Зоран Заев на вториот ден од јавната дискусија за промената на уставните амандмани рече дека меѓународните фактори нема повеќе да ја понижуваат Македонија.

Во досегашната пракса кај европските политичари и во извештаите на меѓународните институции повеќе од често се споменуваа термините „вашата земја“ и „вашиот народ“ – рече Заев наведувајќи дека со уставни измени нема веќе никој да ја понижува Македонија.

Како договор на прашање кажа ниту јас, ниту вие, ниту моите деца ќе бидат „Северномакедонци“, имаме додавка северна, ние остануваме Македонија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.