Во Украина е регистриран нов рекорд на заразени од ковид. Во земјата неколку расте бројот на заразени и на починати лица и покрај тоа што властите донесоа построги мерки.

Министерството за здравство денеска соопшти дека во изминатите 24 часа се регистрирани 22.415 нови случаи на коронавирус, со што е надминат претходниот рекорд од 20.341 заразени во еден ден, регистриран на 3 април.
Вкупниот број на смртни случаи во изминатите 24 часа беше исто така е рекорден, регистрирани се 546 смртни случаи. Досега во земјата која има 41 милиони жители од ковид починале околу 62.000 луѓе.

Украинските власти започнаа со заострување на мерките против ковид минатите месеци и најавија дополнителни ограничувања во последните денови. Пратениците, исто така, ја продолжија вонредната состојба што им овозможува на властите да воведат такви ограничувања до крајот на годината.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.