Брзи воз рано утрово удрил во надвозник на железничка станица во Анкара по судир со локален воз, а во несреќата загинале најмалку седум лица, јавува Си-ен-ен Турк.

На снимките од местото на несреќата се гледа како работници на итните служби се обидуваат да ги спасат луѓето од вагонот заробен под металните рушевини од надвозникот на железничката станица Марсандиз во западниот дел на Анкара.

Nesreća se dogodila oko 6.30 sati ujutro po mjesnom vremenu, dok je vlak kretao iz Ankare prema pokrajini Konya u središnjoj Turskoj, izvijestili su mediji.

Prema izjavi iz ureda guvernera Ankare, nesreću brzoga vlaka uzrokovao je sudar s lokalnim vlakom.

Повеќе фотографии ТУКА.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.