Обвинителот во Болзано, Италија отвори истрага откако еден човек почина, а неколку луѓе завршија на интензивна нега откако наводно присуствувале на забава наменета за заразување со ковид-19.

Овој загрижувачки тренд се појавил во северна Италија, каде луѓето не сакаат да се вакцинираат, но сакаат да се заразат за да добијат ковид-потврда за работа, за да влезат во барови и ресторани и да се возат со јавен превоз, пишува „Дејли бист“.

Во Италија, доказите за закрепнување, односно закрепнување од ковид-19, се доволни за да се добие посакуваната пропусница. Забавите првенствено се одржуваат во областа на јужен Тирол долж границата со Австрија, која има висок број на заразени и ниски стапки на вакцинација.

На забавите, заразените се дружат со невакцинираните, бакнувајќи ги и гушкајќи ги за да го рашират вирусот. Заразеното лице може да се соочи со кривична пријава за свесно ширење на вирусот.

Според првичната истрага, дел од забавите се одржуваат во надворешниот простор од локалите до кои се пристапува без потврда. Целта на овие забави е заразеното лице да пие од чаша или шише пиво и да го проследи до други лица за да се обиде да го шири вирусот. Други настани се одржуваат во приватни домови. Во еден од случаите на собир, заразеното лице било врзано за кревет, а гостите се собрале околу болничката постела за да се обидат да го вдишат вирусот.

Човекот кој почина од ковид е Австриец кој редовно ја преминувал границата за да присуствува на забави во Италија, рече Францони. Во таа област има многу родители кои ја одбиваат вакцината, го фалсификуваат сертификатот за вакцинација, им даваат на своите деца вакцини од домашна работилница и ги фалсификуваат нивните картички за имунизација за да добијат сертификати.

Бројот на заразени долж северната граница на Италија е тројно зголемен во изминатиот месец.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.