Пари Сен-Жермен се согласи да го пушти напаѓачот Мауро Икарди во Јувентус. Сепак, Французите се подготвени да го дадат на позајмица 28-годишниот Аргентинец за оваа сезона само под услов клубот од Торино да го откупи трансферот на играчот следното лето, објави новинарот Џанлука Ди Марцио.

Во Јувентус се уште не се сигурни дека вреди да се согласат токму на такви услови.

Икарди се приклучи на ПСЖ од Интер. Како дел од францускиот тим, напаѓачот учествуваше на 66 натпревари на сите турнири, постигна 35 гола и оствари 10 асистенции.

Моменталниот договор помеѓу аргентинскиот напаѓач и францускиот клуб има важност уште три сезони. Порталот „Трансфермаркт“ ја проценува вредноста на играчот на 40 милиони евра

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.