Дигиталните гиганти мора да разберат дека европскиот континент ќе се спротивстави и ќе го потврди својот суверенитет.

Tајната закана дека Мета ќе ја напушти Европа ако повеќе не може да ги споделува податоците на европските корисници со Соединетите Држави повеќе личеше на музика за уши за двајца високи германски и француски политичари.

Откако ме хакираа, живеев без Фејсбук и Твитер четири години и животот беше фантастичен, изјави германскиот министер за економија Роберт Хабек за новинарите на настанот со францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер во понеделникот во Париз. Можам да потврдам дека животот е многу добар без Фејсбук и дека би живееле многу добро без Фејсбук, додаде Ле Мер.

Дигиталните гиганти мора да разберат дека европскиот континент ќе се спротивстави и ќе го потврди својот суверенитет.

Европската унија е толку голем внатрешен пазар со толку голема економска моќ што нема да се плашиме од вакво нешто, рече Хабек.

Во меѓувреме, Ле Мер ги наведе начините на кои европските влади ги предизвикуваат технолошките гиганти, вклучувајќи ги правилата за приватност, оданочувањето и блокирањето на развојот на дигиталните валути.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.