Жителите во некои области на главниот град на Австралија, Канбера, денеска беа евакуирани откако избувнаа шумски пожари во близина на аеродромот.

По неколку дена разладување, повторно се регистрирани високи температури, а се зголеми и бројот на неконтролирани епидемии на југоистокот на земјата.

Патиштата се затворени, а властите ги советуваат граѓаните да заминат или да останат подалеку од предградијата источно од Канбера. Нема податоци за жртви и материјална штета.

Во последните неколку недели во Канбера, Сиднеј и Мелбурн, квалитетот на воздухот е најлош во светот, поради густите облаци од чад од пожарите.

Од септември низ Австралија гореа стотици пожари, при што загинаа 29 луѓе и околу една милијарда животни, а беа уништени околу 2.500 куќи.

Противпожарните служби го искористија дождот и пониските температури во текот на изминатите седум дена за да стават под контрола некои пожари.

Според економистите, пожарите може да предизвикаат штета на австралиската економија од 5 милијарди австралиски долари (3,4 милијарди американски долари).

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.