Германската федерална канцеларија за борба против криминалот (БКА) претресла стан на територијата на Германија и сослушала жена, како дел од истрагата за саботажа на гасоводот Северен тек, пишува денеска „Дојче веле“.

Во текот на изминатата недела, како што пренесуваат германските медиуми, БКА во Франкфурт на Одра извршила претрес во станот на лице кое нема статус на осомничено.

Станува збор за поранешна партнерка на осомничен Украинец против кого се води конкретна истрага.



Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.