Во последните 24 часа, бројот на потврдени случаи на заразени со корона вирус во Германија е зголемен за 1.045.

Како што соопшти Институтот за заразни болести „Роберт Кох“, со тоа вкупната бројка на зарзени од почетокот на пандемијата се искачи на 213.067.

Во истиот период бројот на смртни случаи од корона вирус се зголемил за седум, со што во Германија досега вкупно починале 9.175 луѓе.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.